Z przyjemnością informujemy, że Federacja Arborystów Polskich została wybrana jako patron medialny Konferencji WAK 2023 – „WSPÓŁCZESNA ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU”. Ta prestiżowa impreza, organizowana przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2023 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji jest „Gleba jako podstawa projektowania ekosystemowego”. Gleba, będąca fundamentem życia na naszej planecie, niestety często jest pomijana w procesie projektowania i zarządzania zielenią. Dbanie o nią stanowi jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Zdrowa gleba to kluczowy element w walce z kryzysem klimatycznym i utratą różnorodności biologicznej. Między innymi dlatego tegoroczna konferencja WAK poświęcona jest właśnie glebie.

 

Podczas konferencji, która odbędzie się 10 listopada 2023 roku, eksperci, naukowcy i przedstawiciele firm zielonej branży podzielą się swoją wiedzą na temat glebowej sieci pokarmowej, roli liściówek, dżdżownic i mikoryzy w zapewnieniu właściwych parametrów gleby. Poruszone zostaną również tematy dotyczące lokalnych działań społecznych, mocy bioróżnorodności w remediacji warunków glebowych oraz przydatności analiz gleby w procesie projektowania. Nie zabraknie również spojrzenia z perspektywy branży szkółkarskiej oraz inspiracji związanych z żywymi dachami.

 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbędą się również wizyty studyjne w cenionych realizacjach przestrzeni miejskiej w Krakowie. Wycieczkę poprowadzą doświadczeni eksperci, m.in. Kasper Jakubowski, Małgorzata Tujko, Marcin Gajda i Łukasz Pawlik. W planie są takie atrakcje jak Park im. Wisławy Szymborskiej, Las Miyawaki, Kamieniołom Liban, Ogrody Krakowian „Ogród Chwastowy”, Zakrzówek, Park Reduta oraz Centrum Edukacji Gleboznawczej – Muzeum Gleb.

 

Dodatkowo, w dniu 9 listopada 2023 roku odbędzie się dyskusja na temat zawodu architekta krajobrazu. Paneliści, w tym Nicola Watte, Joanna Rayss, Katarzyna Kobierska i Marek Kaszyński, będą rozmawiać o sytuacji zawodowej, uprawnieniach, wadze kompetencji zawodowych architekta krajobrazu oraz znaczeniu efektywnej współpracy z innymi branżami. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

 

Podczas konferencji odbędzie się również wystawa IFLA Europe, która ma na celu ukazanie roli architektów krajobrazu we współczesnym kształtowaniu przestrzeni. Wystawa zaprezentuje europejskie projekty, a o wyróżnionych polskich projektach opowiedzą sami autorzy, takie jak Marcin Gajda z „Pracowni Architektury Krajobrazu”, Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak z „a+f projektowanie przestrzeni” oraz Urszula Forczek-Brataniec z „eM4 Pracownia Architektury Brataniec”. Uroczyste otwarcie wystawy poprowadzi Urszula Forczek-Brataniec.

 

Federacja Arborystów Polskich serdecznie zaprasza do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie Państwo w poniższych linkach:

Program: Program

Prelegenci: Prelegenci

Informacje: Informacje dla uczestników 

Rejestracja: Formularz rejestracji 

Strona główna wydarzenia: https://www.wak2023.symposium.pl/