Zostały już tylko dwa tygodnie do największego wydarzenia sezonu rywalizacji we wspinaczce drzewnej, czyli Mistrzostw Świata, które w tym roku odbywać się będą w ponad stuletnim parku Fælledparken w stolicy Danii – Kopenhadze.

Każde ITCC (International Tree Climbing Championship) jest swego rodzaju podsumowaniem, gdyż startują tam najlepsi zawodnicy świata sezonu ubiegłego – co oznacza NAJWYŻSZY ŚWIATOWY POZIOM!


W tym roku przedstawicielem Naszego kraju będzie ceniony na arenie krajowej i międzynarodowej, zawodnik z ogromnym doświadczeniem startowym, Mistrz Polski uprzedniego sezonu PTCC – Marcin Anczakowski.

 


        Okoliczności Mistrzostw

 

Kopenhaski Fælledparken to najstarszy park duńskiej stolicy zlokalizowany w północnej części centrum miasta. Od ponad 115 lat jest najważniejszym ośrodkiem rekreacyjnym dla lokalnej ludności oraz centrum reprezentacyjnym, z którego przedstawiciele duńskich władz korzystają chociażby podczas obchodów świąt narodowych. We wschodniej części park ten obfituje w rozległe polany, w zachodniej natomiast w tereny zadrzewione. W tej części właśnie odbywać się będą mistrzostwa, w pobliżu stawu, po obwodzie którego rozrastają się wychylone ku wodzie wierzby żałobne i babilońskie, naprzeciw duńskiego stadionu narodowego Parken Stadium, którego zawodnicy nie będą w stanie nie dostrzec z koron drzew, a także w okolicy placu tanecznego Dansepladsen, który zapewne będzie centrum spotkań arborystów i ludzi zainteresowanych wspinaczką drzewną z całego świata.

A propos całego świata – każdym mistrzostwom towarzyszy specyficzna atmosfera, której podstawą jest entuzjazm z domieszką radości, adrenaliny, fascynacji, a przede wszystkim poczucia ciepła światowej arborodziny. Tu zapewne również tak będzie.



Konkurencje 

 

Ze względu na rozmiar Mistrzostw oraz wielość zawodników konkurencje eliminacyjne, rozdzielone zostaną na 2 dni, tj. piątek oraz sobotę. W niedzielę natomiast odbywać się będzie finał, czyli Masters Challenge.

ITCC to pod względem organizacyjnym takie same mistrzostwa jak mistrzostwa krajowe objęte patronatem ISA w związku z czym mamy tutaj pięć konkurencji eliminacyjnych:

 

  1. Ascent Event – podzielona na dwie części konkurencja polegająca na jak najszybszym dostaniu się ze stanowiska startowego na określoną wysokość w koronie drzewa przy użyciu liny oraz systemów dostępu do korony.

  1. część pierwsza konkurencji polega na wystartowaniu ze stanowiska oraz dokonaniu wpięcia systemu na linę
  2. część druga to bezpośrednie podejście na linie z miejsca wpięcia do określonego przez organizatorów miejsca docelowego w koronie drzewa

 

  1. Speed Climb – to konkurencja polegająca na jak najszybszym dostaniu się do określonego miejsca w koronie po elementach budowy drzewa, tj. pniu, konarach oraz gałęziach, a także sztucznej infrastruktury wspinaczkowej zamontowanej przez organizatora.

 

  1. Rescue – konkurencja ratownictwa polegająca na bezpiecznym dostępie do poszkodowanego (którym w scenariuszu zawodniczym jest manekin) oraz prawidłowym sprowadzeniu go na ziemię w celu udzielenia dalszej pomocy.
    Jest to jedna z najważniejszych i najbardziej punktowanych konkurencji przez wzgląd na jej wagę w codziennej pracy arborysty.

 

  1. Throwline – czyli instalacja liny za pomocą rzutki w określonych na drzewie punktach. Punkty te są wyznaczone przez organizatora w kilku stopniach trudności. Zainstaluj linę w najtrudniejszym miejscu – otrzymasz najwięcej punktów.

 

  1. Work – to konkurencja, która jest sztuczną symulacją codziennej pracy arborysty w koronie drzewa. W ramach tej konkurencji zawodnik startuje z punktu startowego w koronie drzewa i ma dotrzeć na ziemię zaliczywszy wszystkie stacje, na które najczęściej składają się:
    – tyczka – stacja z symulowaną pracą piłą na tyczce;
  • stacja z symulowaną pracą piłą ręczną;
  • stacja z symulowanym rzutem częścią konara do celu;
  • limbwalk – stabilne i łagodne przejście do miejsca symulowanej pracy piłą ręczną umieszczonego na daleko wypuszczonym konarze

 

Po pełnym zrealizowaniu harmonogramu konkurencji eliminacyjnych sędziowie prezentują tabelę punktacji w poszczególnych konkurencjach oraz zestawienie sumaryczne, a zawodnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki biorą udział w Masters Challenge, który wyłoni mistrza świata.

Masters Challenger – to konkurencja mistrzowska, która jest kompleksową symulacją pracy arborysty. W pierwszej części zawodnik przekazuje dołowym lokalizację, w której pracują oraz instruuje jak powiadomić służby ratunkowe. Następnie zawodnik przeprowadza wizualną i empiryczną inspekcję stanu drzewa oceniając przy tym: stan systemu korzeniowego oraz stabilności drzewa w glebie, stan przewodników oraz poszczególnych konarów, obecność siedlisk owadów oraz ptactwa oraz ogólny stan korony drzewa. Po tym, zawodnik przechodzi do przygotowania sprzętu wspinaczkowego oraz instalacji liny za pomocą rzutki. Po zainstalowaniu liny dostępowej oraz zapewnieniu liny ratowniczej zawodnik wykonuje podejście do wybranego przez siebie miejsca w koronie, po czym na za zadanie, jak w przypadku konkurencji WORK przejść przez ustawione stacje i bezpiecznie wrócić na ziemię. Konkurencja zostaje uznana za zakończoną w momencie, gdy zawodnik zdejmie cały sprzęt roboczy oraz dostępowy i ratowniczy z drzewa.


Skoro już wszystko wiecie to od siebie dodamy tylko tyle:
Niech wygra najlepszy!

Pamiętajcie, że to wydarzenie promuje drzewa, promujcie je z Nami! 🙂

 

 

Marcinowi życzymy powodzenia i jak najlepszych wyników oraz bezpiecznego współzawodnictwa!