Działalność

Zawody

Kalendarium zawodów
22 - 24 maj 2020 r. - IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej - PSZCZYNA POLISH TREE CLIMBING CHAMPIONSHIP - PSZCZYNA

IX Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Drzewnej 23 – 24 maj 2020 r. Pszczyna – Polish Tree Climbing Championchip 2020 Pszczyna

 

Z powodu globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 oraz związanych z nią ograniczeń i zagrożeń, Zarząd Federacji Arborystów Polskich podjął trudną decyzję o odwołaniu tegorocznych Mistrzostw Polski we Wspinaczce Drzewnej, które miały się odbyć 23 i 24 maja 2020 r. w Pszczynie.
Jednocześnie informujemy, że przyszłoroczne zawody planowane są w tym samym miejscu.
Sekretarz Federacji Arborystów Polskich
Michał Adamus
 
We are sorry to inform, that due to the SARS-CoV-2 coronavirus pandemic and the associated restrictions and threats, the Federation of Polish Arborists Board of Directors has made the difficult decision to cancel this year’s Polish Tree Climbing Championship in Pszczyna, originally scheduled
for 23-24 May 2020. At the same time we would like to inform, that next year’s event is planned in the same place.
Secretary of the Federation of Polish Arborists
Michał Adamus

W imieniu Zarządu i całej Federacji Arborystów Polskich zapraszamy serdecznie na 

IX MISTRZOSTWA POLSKI WE WSPINACZCE DRZEWNEJ 2020,

które odbędą się w dniach  23 – 24 maja na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego.

 Przed dzień Mistrzostw w dniu 22 maja planowana jest konferencja branżowa.

 Zapraszam do czynnego udziału jako zawodnicy, wolontariusze, kibice, obserwatorzy jak również do spotkania i dopingowania najlepszych w Polsce zawodników tej dyscypliny. Mistrzostwa te, oprócz wymiaru sportowego są platformą edukacyjną i popularyzującą poszanowanie szeroko pojmowanej przyrody, a w szczególności drzew. Poniżej: formularz zgłoszeniowy zawodnika, wolontariusza oraz oświadczenie, które należy wypełnić, podpisać i przesłać na adres biura:

 biuro@fap-arbor.pl,  do 1 maja 2020 roku 😉

 Z poważniem

Katarzyna Rokita

Prezes Federacji Arborystów Polskich

———————————————————-

On behalf of the Board and the entire Federation of Polish Arborists, we are very pleased to invite you to

IX POLISH TREECLIMBING CHAMPIONSHIPS,

 which will take place from 23 to 24 May 2020 in the Historic Park of Pszczyna.

 A conference is planned the day before the Championships (May 22).

 We invite you to actively participate as competitors, volunteers or supporters, as well as to meet the best treeclimbers in Poland. Our Championships, apart from its sporting dimension, are an educational platform that promotes respect for broadly understood nature and trees in particular. Below you can find: the application forms for competitor, volunteer and the statement that should be completed, signed and sent to our office address:

 biuro@fap-arbor.pl,  before  1 th May, 2020 😉

 Sincerely

 Katarzyna Rokita

 President of the Federation of Polish Arborists

 

 

Coś więcej o Pszczynie, poniżej linki informacyjne:

1. Atrakcje w Pszczynie

2. Zabytkowy Park Pszczyński

1. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY ZAWODNIKA 

2. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY WOLONTARIUSZA 

3. OŚWIADCZENIE 

4. VOLUNTEER REGISTRATION FORM POLISH TREE CLIMBING CHAMPIONCHIP 22 -24 MAY 2020, Pszczyna

5. COMPETITOR REGISTRATION FORM POLISH TREE CLIMBING CHAMPIONCHIP 22 – 24 MAY 2020, Pszczyna

6. DECLARATION OF THE POLISH TREE CLIMBING CHAMPIONCHIP PARTICIPANT

7. FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA KONFERENCJĘ BRANŻOWĄ 21.05.2020, Pszczyna

8. Regulamin Mistrzostw

9. Karty sędziowskie: Belayed Speed Climb, Aerial RescueAscent Event, ThrowlineWork ClimbMasters Challenge

10. Formularz kontrolny sprzętu:

 formularz 1

– formularz 2

– formularz 3

11. Mapa 

12. HARMONOGRAM MISTRZOSTW POLSKI WE WSPINACZCE DRZEWNEJ Pszczyna 2020

3 - 4 czerwca 2017 - VI Mistrzostwa Polski we Wspinacze Drzew w Brynku

Brynek – mistrzowskie święto arborystów.

Tegoroczne, szóste już Mistrzostwa Polskie we Wspinaczce Drzewnej odbyły się 3-4 czerwca na terenie parku przy Technikum Leśnym w Brynku.  Jak co roku,  celem zawodów było nie tylko wyznaczenie Mistrza, ale również ustanowienie standardów dotyczących bezpieczeństwa pracy oraz mobilizacja do podnoszenia kwalifikacji zawodowych osób wspinających się na drzewa. To idealny czas na wymianę doświadczeń pomiędzy zawodnikami i wolontariuszami.

Na zawody organizowane przez Federację Arborystów Polskich według międzynarodowych zasad definiowanych przez ISA zgłosiło się 17 drzewnych śmiałków, ostatecznie wystartowało ich 14. Narzekania na malejącą frekwencję nie mają sensu więc skupić się należy na stronach pozytywnych, które zdecydowanie przeważają.

Sobotnie zmagania eliminacyjne poszły niezwykle sprawnie. Bardzo szybki i czysty „work climb“, techniczne „rescue“, klasyczny „speed climb“ z bieganiem, a nie błądzeniem w koronie, wymagający „trow line“ i z roku na rok szybszy „footlock“ wyłoniły nam piątkę „wspaniałych”, których zadaniem było potwierdzić swoją klasę w niedzielnym finale –  skład chyba nikogo nie zdziwił.

Niedzielna konkurencja Mistrzów rozgrywała się na rozłożystym dębie, po przeciwległych stronach korony. Bazy zostały przygotowane w taki sposób by umożliwić różne sposoby dotarcia do nich, te bardziej klasyczne i te cechujące się większą finezją, co zauważyć można było np. na „limbie“. U finałowych zawodników „Szpili“ i „Larego“ (lider po sobotnich eliminacjach) widać było ogromne doświadczenie zdobyte w latach ubiegłych. To bez wątpienia była, jest i będzie jeszcze przynajmniej przez najbliższe lata czołówka Polski. Obaj pokazali ładne, techniczne przejścia mieszczące się w normie czasu. Ładne przejście jednak na zwycięstwo już nie wystarcza, poprzeczka poszła w górę. Zeszłoroczny mistrz Polski, najmłodszy z finalistów „Macek“ (4 pozycja po eliminacjach), ambitnie, bez błędów i w najlepszym czasie zrealizował cały plan finału w koronie, wieńcząc występ w iście profesjonalnym stylu deklasując tym samym innych zawodników. Pozostali finaliści „Bendi“ (Lajko Bendeguz z Węgier) i „Gacek“ nieco się w finale pogubili i nie ukończyli konkurencji w normie czasu. Bendi wykazał się jednak progresem w stosunku do lat ubiegłych i oby ten pierwszy start w konkurencji Masters był dla niego początkiem pięknej składającej się z wielu finałów przygody. Natomiast Gacek, gwiazda polskiej arborystyki po nabraniu większej pokory i z czystszą głową, ma szansę w przyszłości jeszcze najjaśniej zaświecić na arborystycznym niebie, ponieważ fizycznego przygotowania nie można mu odmówić.

Pełen emocji tegoroczny finał pokazuje nam jak mocno rozwija nam się dział sportowy polskiej arborystyki i że zdecydowanie możemy mierzyć się z innymi na poziomie Mistrzostw Europy i Świata, co mam nadzieję udowodnią nasi zawodnicy jeszcze w tym sezonie.

Oficjalne wyniki:

Należy również nadmienić, że z roku na rok wprost proporcjonalnie wraz z rosnącym poziomem i ciśnieniem wśród zawodników walczących o podium, rośnie również zainteresowanie imprezą jako nieformalnego spotkania się osób z branży. Duży wpływ na zainteresowanie wolontariatem podczas organizacji zapewne wynika z faktu, że w sercu każdego cnotliwego znajduje się mroczny sekret, dla wolontariuszy PTCC są to legendy o codziennym afterparty. Te wieczory przy ognisku są długie, intensywne i nierzadko ciągnące się do rana. Tak ogólnie: serdeczne podziękowania za przyjemną atmosferę oraz sprawną organizację zawodów i za to, że jesteście.

Na szczegółowe podziękowania w imieniu Federacji Arborystów Polskich zapraszam poniżej.

Ukłon za organizację dla Witosława Grygierczyka, nie byłoby Brynka gdyby nie on, a to tylko wierzchołek tego za co podziękowania się należą (co również potwierdzają pamiątkowe podziękowania za całokształt wprost z ISA).

Pani prezes Kasi Rokicie za stanowczą rękę z jednoczesnym uśmiechem na twarzy, za trzymanie wszystkiego w ryzach.

Piotrkowi Czarnemu i Robertowi Kraszewskiemu za wysiłek włożony w znalezienie sponsorów, dzięki którym impreza mogła się odbyć. I w tym miejscu serdeczne podziękowania właśnie dla sponsorów, Wasza obecność jest nieoceniona i dziękujemy że jesteście z nami kolejny rok: 

Husqvarna, Vermeer, Drwal, Abopro, Fiskars, Uniqa, Arboris, Park Leśny, Technikum Leśne w Brynku, Nadleśnictwo Brynek

Wojtkowi Kalinowskiemu, Marcinowi Tupalskiemu oraz Marcinowi Leszczyńskiemu, za sędziowanie, przygotowanie regulaminu, kart sędziowskich i ogarnięcie imprezy, dodatkowo Marcinowi Leszczyńskiemu za coroczny profesjonalny komentarz na zawodach.

Sędziom konkurencji za ich przygotowanie i poprowadzenie.

Wolontariuszom, za wykonywanie wszelkich prac tych małych i dużych, a w szczególności naszym dzielnym Paniom z biura zawodów Annie Drozdzie i Agnieszce Helios oraz Krzyśkowi Kędrze 😉

Karolinie Polakowskiej i Karolowi Tuszyńskiemu za ogarnięcie medialne i nie tylko 😉

Agacie Maj i Wiolecie Rudnickiej za fotorelację.

Michałowi Wiśniewskiemu za przygotowanie atrakcji dla dzieci wraz z Mateuszem Sahsem.

Damianowi Gackowi za piękną wystawę, która pokazała nam jak wyglądały i jak zmieniają się Nasze Mistrzostwa 😉

Wystawcom.

Zawodnikom za przybycie i piękną rywalizację. Tu do podziękowań dochodzą serdeczne gratulacje dla zwycięzców, a także dla tych, którzy pokonali swoje własne granice, lęki i rekordy.

Wszystkim tym, których zapomnieliśmy tu wymienić.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Do zobaczenia za rok!                                   

Katarzyna Snuszka

Szkolenia

Szkolenie Syców 5 kwietnia 2019
Włodawa szkolenie 7 – 8 luty 2019 r.

Warsztaty

Zamieszczamy kilka zdjęć z przeprowadzonych warsztatów oraz inicjatyw powstałych w wyniku aktywności członków Federacji Arborystów Polskich.

WARSZTATY SZKOLENIOWE ”Profesjonaliści dla drzew”
Warsztaty Nowe Kotlice 2017

Konferencje

Poniżej krótka fotorelacja z przeprowadzonych konferencji.

Konferencja Szkoleniowa Studentów Leśnictwa w dniu 6 – 7.06.2019 na Wydziale Leśnym w Krakowie
Konferencja Bydgoszcz 2015

Targi

Nadarzyn 22 -24 marca 2019
Gardenia 2019

KONTAKT

Stowarzyszenie Federacja
Arborystów Polskich

Rytro 501 33-343 Rytro

Zapraszamy do kontaktu z nami

Masz pytania? Napisz do nas poprzez formularz kontaktowy. Zapraszamy!